Jak jsem si přestala mazat máslo na chleba, aneb jak jsem objevila tekuté zlato

Už téměř nervózně jsem pochodovala mezi regály obchodu a marně hledala máslo.

Psal se rok 2006 a já zrovna přiletěla do Barcelony, kam jsem se díky lákavé pracovní nabídce právě přestěhovala. Svůj život jsem doslova nacpala do 2 kufrů a vydala se napříč neznámu a dobrodružství. Vybavena znalostmi dvou světových jazyků, angličtiny a němčiny, jsem si byla jistá, že se dorozumím bez jakýchkoliv problémů. Koneckonců moje tehdy budoucí práce vyžadovala právě znalost cizích  jazyků a španělština  nebyla podmínkou…. Jak jsem později nicméně zjistila, pro každodenní život v této krásné zemi se člověk prostě bez  španělštiny neobejde. Začínalo být pozdě a já si chtěla připravit alespoň rychlou studenou večeři, namazat si chleba s máslem a obložit si ho hezky šunkou a sýrem…zkrátka jsem dostala chuť na pravý český obložený chlebíček. …ale ne a ne to máslo najít.

Když jsem konečně zahlédla prodavačku, spustila jsem na ni šťastně anglicky a euforicky se ptala na máslo. Asi po půl minutě jsem svoji snahu dorozumět se anglicky vzdala a začala rukama ukazovat a vysvětlovat, že chci namazat máslo na chleba. Zdálo se, že něčemu porozuměla, protože na mě mávla rukou, ať jdu za ní.  Jaké bylo mé překvapení, když mě zavedla do sekce olejů. Nyní to byla ona, co se snažila vysvětlovat, jak nejlépe uměla…Pan, aceite, tomate

Slovu tomate jsem díky angličtině rozuměla, ale už jsem nechápala, co má rajče společného s máslem a olejem? Vřele jsem poděkovala a odešla domů. Ten večer jsem si máslo na chleba nenamazala. Pro případ jsem si vyhledala toto slovíčko ve slovníku, abych příště věděla, na co se mám vlastně zeptat.“Mantequilla“

Tekuté zlato

Až o moc později jsem přišla na to, že v Barceloně si nikdo máslo na chleba nemaže. Natře si ho totiž čerstvě rozkrojeným rajčetem a polije extra panenským olivovým olejem. Takzvaný „ Pan con tomate“ je klasika, bez které to prostě nejde. Příprava nezabere ani 10 sekund a výsledek je přímo lahodný.   Asi si to teď vůbec nedovedete představit, ale za pokus to opravdu stojí. Vždy, když k nám přijede návštěva z Česka, tak jsou z této alternativy nadšeni a říkají, že s tím budou pokračovat i doma.

Možná se mi vám pomoci této krátké historky podařilo přiblížit, jak důležitou roli ve stravě Španělů hraje právě olivový olej.    Přezdívá se mu také „tekuté zlato“(díky jeho nezaměnitelné zlaté barvě), a je opravdovým pokladem a jedním ze symbolů Španělska, který doprovází jeho obyvatele už přes více než 2000 let.

Španělé na olivový olej nedají dopustit a používají ho doslova všude. Od ochucování salátů, přes vaření, smažení, dokonce i pro pečení různých buchet a zákusků.

V dnešní době se na trhu vyskytuje nesčetné množství druhů olivových olejů, ale jako tekuté zlato se označuje pouze olej extra panenský, který je lisován za studena a neprošel žádným chemickým zpracováním.  Aneb jak říká můj tchán, raději si dopřát méně, ale zato kvalitního olivového oleje. Všichni víme, že kvalita vždy vítězí nad kvantitou a u olivového oleje to platí obzvlášť. Jeho unikátní složení ho zařazuje k jedním z nezdravějších surovin na světě a je pilířem a základní složkou mediteránské stravy.

Doufám, že se mi vás alespoň trochu podařilo navnadit.

Různé výzkumy na celém světě podrobily olivový olej zkoumaní, a výsledky těchto studii potvrdily, že přináší velké benefity pro naše zdraví.

Které látky ho tedy činí tak cenným?

Olivový olej obsahuje velké množství tělu prospěšných látek, pojďme se tedy podívat na ty nejdůležitější:

  • Velké množství mono – nenasycených mastných kyselin, které chrání naše srdce. Tento typ tuků totiž zvyšuje hladinu HDL „dobrého cholesterolu“ a snižuje hladinu LDL takzvaného špatného cholesterolu a zabraňuje tak ukládání cholesterolu na stěnách cév.

(Dobrým důkazem je, že v zemích středomoří kardiovaskulární choroby a infarkty nepatří k běžným nemocem a počet úmrtí na tyto onemocnění ve srovnání se státy střední Evropy je minimální.)

  • Velké množství antioxidantů, především polyfenoly a vitamin E. Tyto mocné antioxidanty brání tělo před volnými radikály a zabraňují předčasnému stárnutí buněk a tkání.

 

  • Je úspěšný v boji s cukrovkou. Jeho zdravé tuky pomáhají regulovat hladinu cukru a produkci inzulínu.
  • Snižuje zánětlivost v těle, která je jedna z hlavních faktorů spouštění nemocí jako například metabolického syndromu, cukrovky nebo artritidy.
  • Požívaní olivového oleje výrazně snižuje vysoký krevní tlak, a díky tomu až o 48% potřebu léků na jeho prevenci.

Věděli jste, že už 2 polévkové lžíce( 20ml) olivového oleje pokryjí denní potřebu vitaminu E? Udělejte první krůček napříč zdravějšímu stravování,  zařaďte tento tekutý zázrak do svého jídelníčku používejte ho v salátech, na chleba či na smažení.

Napište mi do komentářů na facebooku jak vám to s nahrazováním másla olivovým olejem jde. Jsem si jistá, že budete příjemně překvapeni;)

zdroj:

https://www.alimente.elconfidencial.com/nutricion/2019-10-30/aceite-oliva-virgen-grasa-mas-sana_2303252/

 

Jsem nadšená propagátorka mediteránské diety a jejího životního stylu. Přímo od zdroje z Barcelony provázím lidi základními principy tohoto způsobu stravování, učím je jak snadné je vařit zdravě, lahodně, čerstvě, sezónně a přitom levně a pomáhám tak krok po kroku odhalit tajemství dlouhověkosti mediteránských národů. Můj příběh si přečtěte tady.>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.