Mediteránská dieta
Středomořský způsob stravování byl ohodnocen už několikátým rokem za sebou jako nejlepší strava na světě a zvítězil tak v žebříčku, který každoročně sestavují světoví odborníci.
Mediteránská dieta je cenným kulturním dědictvím národů žijících na pobřeží Středozemního moře.které představuje mnohem víc než jednoduché, bohaté a zdravé výživové směrnice. Jedná se o vyvážený životní styl, který zahrnuje místní recepty, tradiční způsoby vaření, oslavy, zvyky, a v neposlední řadě také každodenní fyzickou aktivitu.
Strava Středomořských národů se skládá zejména z čerstvého ovoce a zeleniny, obilovin, luštěnin, olivového oleje jako hlavního zdroje tuků, ryb a omezeného množství masa, mléčných výrobků a vína.
Jedním ze základních rysů této kultury stravování je, že se jedná o stravu vyrovnanou a chudou. Vyrovnanou, neboť zde nedominuje jeden jediný typ potraviny (opačným příkladem může být přemíra konzumace masa v dnešní stravovací kultuře), a chudou nejen proto, že byla stravou rolníků a rybářů, tedy nejširších vrstev obyvatelstva, ale především proto, že její nejpoužívanější suroviny nejsou nijak zvlášť drahé, obměňují se podle ročních období, jejich příprava je jednoduchá a jsou pro každodenní vaření snadno dostupné.
Mezi mnoha prospěšnými vlastnostmi pro zdraví tohoto stravovacího vzorce můžeme vyzdvihnout typ tuku, který ho charakterizuje (olivový olej, ryby a ořechy), podíly hlavních živin, které si jeho recepty zachovávají (obiloviny a zelenina tvoří základ talíře a maso slouží jako „obloha“) a bohatost mikroživin, které obsahuje, v důsledku použití sezónní zeleniny, aromatických bylin a koření.
Mediteránská dieta byla v roce 2010 UNESCO zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.
Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Středomořská_strava